top of page

Jak zabezpieczać dane szyfrując programem 7-ZIPPrzesyłając dane osobowe drogą e-mailową proponujemy korzystać z funkcji szyfrowania plików. Zakodowana zawartość pliku będzie widoczna u odbiorcy dopiero po rozpakowaniu za pomocą hasła, które podajemy inną drogą komunikacji. (np. telefonicznie lub SMS-em).

Jak zaszyfrować plik lub katalog programem 7-zip.


Do uruchomienia programu do archiwizacji należy zainstalować darmowe oprogramowanie 7-zip dostępne pod adresem: http://www.7-zip.org/


Dla uproszczenia mechanizmu tworzenia kopii zapasowej zalecamy utworzyć nowy folder z nazwą np. „zaszyfrowane” do którego kopiowane będą pliki do szyfrowania. *Po procesie szyfrowania należy usunąć wszystkie pliki w folderzeJeżeli już wszystkie pliki zostały skopiowane do naszego folderu możemy przystąpić do szyfrowania. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na katalog i wybierz opcję 7-zip -> Dodaj do archiwum.


Następnie w okienku „Dodaj do archiwum” ustalamy dane do szyfrowania:

  • w polu „Format archiwum” wybieramy „7z”

  • w polu „Archiwum” możemy wpisać nową nazwę lub pozostawić domyślną nazwę „zaszyfrowane.7z”

  • w polu „Wprowadź hasło” wpisujemy hasło (najlepiej 8 znaków, w tym: cyfry, małe i wielkie litery oraz znaki specjalne).

  • w polu „Wprowadź ponownie hasło” ponownie wpisujemy hasło w celu weryfikacji poprawności wpisanego hasła.

*pamiętaj by była zaznaczona metoda szyfrowania „AES-256”W wyniku szyfrowania otrzymujemy nowy plik o rozszerzeniu „…7z”, który można bezpiecznie przesłać e-mailem jak standardowy załącznik

Pamiętaj by hasło przekazać innym kanałem informacyjnym np. telefonicznie lub SMS-emJak odszyfrować plik lub katalog programem 7-zip.


Zaszyfrowany załącznik w wiadomości e-mail należy zapisać w swoim komputerze.

Na zaszyfrowanym pliku należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję 7 zip -> wypakuj tutaj.Następnie w okienku wpisujemy hasło i zatwierdzamy OK.

Dodatkowe informacje:


Comments


bottom of page